Wójt Gminy Laszki - Stanisław Gonciarz, wraz z proboszczem parafii rzymsko-katolickiej pw. Matki Bożej Śnieżnej w Miękiszu Nowym - ks. Adamem Mazurkiem, pragnie serdecznie zaprosić wszystkich mieszkańców Gminy Laszki na tegoroczny Koncert Kolęd i Pastorałek. Wydarzenie zaplanowane jest dnia 19.01.2025r. o godzinie 16:00 w kościele filialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Tuchli.
Podczas występów wykonane zostaną przepiękne, znane i lubiane polskie kolędy oraz pastorałki wypełniając serca słuchaczy ciepłem i radością Świąt Bożego Narodzenia. Utalentowani artyści i oczywiście wspaniałe utwory uczynią koncert niezapomnianym wydarzeniem pełnym bożonarodzeniowej magii.
Tegoroczna edycja konkursu pn. „Dziedzictwo i Rozwój Podkarpacia”, na najlepsze prace dyplomowe, dobiegła końca. Wśród wyłonionych prac objętych wyróżnieniem znalazła się praca dyplomowa napisana przez Paulinę Pyżyk – absolwentkę Szkoły Podstawowej w Korzenicy oraz Gimnazjum w Laszkach.
Wyróżniona praca jest zwieńczeniem studiów na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i odniosła sukces w kategorii obronionych prac dyplomowych omawiających problematykę procesów społeczno-gospodarczych w konkretnym krajobrazie kulturowym regionu, jego współczesnym potencjale rozwojowym, innowacjach i kulturze umysłowej. Paulina Pyżyk w tej dziedzinie została wyróżniona za pracę pt. „Efekty wdrażania programów rewitalizacji wybranych miast województwa podkarpackiego”.
Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie przestrzega przed nieświadomym zakupem i stosowaniem środków ochrony roślin z fosforkiem glinu.
Środki ochrony roślin zawierające w swoim składzie substancję czynną fosforek glinu, stanowią specyficzną grupę produktów, wykorzystywanych do fumigacji/dezynsekcji. Są to środki owadobójcze przeznaczone do dezynsekcji ziarna zbóż lub materiału siewnego w magazynach oraz gryzoniobójcze do zwalczania kretów i karczowników.
Ich działanie polega na uwalnianiu w obecności wilgoci atmosferycznej trującego gazu – fosforowodoru. Fosforowodór jest niewidoczny i bezzapachowy, co potęguje ogromne niebezpieczeństwo dla człowieka. Wdychanie wydzielającego się gazu lub połknięcie preparatu grozi śmiercią dla człowieka.
Województwo Podkarpackie corocznie zmaga się z zanieczyszczeniami powietrza. Przekroczenia wyznaczonych standardów obserwowane są przede wszystkim w sezonie grzewczym ze względu na spalanie (często niskiej jakości) paliw stałych w przestarzałych i pozaklasowych kotłach i piecach. Dużym problemem z jakim zmaga się nasze województwo jest ubóstwo energetyczne.
Celem programów informacyjno-edukacyjnych „Eko znaczy oszczędności” jest edukacja mieszkańców w zakresie korzyści jakie przynosi poprawnie wykonana termomodernizacja budynku mieszkalnego oraz wymiana starego nieefektywnego źródła ciepła. Mieszkańcy Podkarpacia dowiedzą się również z jakich programów dotacyjnych można skorzystać oraz gdzie szukać pomocy przy złożeniu wniosku o dofinansowanie inwestycji.
Kampania informacyjno-edukacyjna składa się z 6 odcinków i jest niezwykle wartościowym źródłem wiedzy na temat termomodernizacji i oszczędzania energii. Została przygotowana i zrealizowana na zlecenie Województwa Podkarpackiego, przy wsparciu finansowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.
Materiały wideo: https://powietrze.podkarpackie.pl/filmy
W ramach zadania pn. „Sadzenie drzew i krzewów miododajnych, sposobem na ochronę bioróżnorodności w województwie podkarpackim” w listopadzie 2024 r. na terenie Gminy Laszki zostało posadzonych 30 sztuk sadzonek drzew miododajnych gatunku lipa i klon jawor oraz 20 sztuk krzewów miododajnych tj. tawuła szara (4 szt.) oraz pęcherznica kalinolistna (16 szt.). Drzewa i krzewy miododajne zostały posadzone w sąsiedztwie nowo wybudowanej oczyszczalni ścieków w Wietlinie Osadzie (dz. nr ewid. 754/92).
Rośliny miododajne nie tylko stanowią ozdobę naszych krajobrazów, ale przede wszystkim są wsparciem dla pszczół, które odgrywają kluczową rolę w zapylaniu roślin, a tym samym w produkcji żywności. Dbałość o te pożyteczne owady to dbałość o naszą przyszłość, o zdrową i różnorodną przyrodę.
PROJEKT DOFINANSOWANO Z BUDŻETU PAŃSTWA
W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA SZKOŁA – SPRZĘT SPORTOWY DLA SZKÓŁ
Tytuł projektu: „Aktywna Szkoła - sprzęt sportowy dla Szkół 2024”
Beneficjent: Gmina Laszki
Dysponent dotacji: Minister Sportu i Turystyki
Koszt całkowity: 31.200,00 zł
Dotacja: 24.950,00 zł
Wkład własny niefinansowy Gminy Laszki: 6.250,00 zł
Opis projektu: